Uncategorized

Zaproszenie z BWA | Wojciech Bąkowski | Przechowywanie wyjaśnień [16.03]

0 Comments

Galeria BWA w Zielonej Górze zaprasza 16.03.2012 o 19.00 na otwarcie wystawy Wojciecha Bąkowskiego „Przechowywanie wyjaśnień”
Wystawa czynna do 8.04.2012

Wojciech Bąkowski (ur. 1979) jest jednym z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów swojego pokolenia. Ukończył ASP w
Poznaniu w 2005 roku. Autor filmów animowanych i wideo, obiektów i instalacji audio, audioperformance, słuchowisk radiowych, muzyk, poeta. Lider grup muzycznych KOT, NIWEA i Czykita. Od maja 2007 wraz z Radosławem Szlagą, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim, Piotrem Bosackim, Izą Tarasewicz i Magdaleną Starską współtworzy grupę artystyczną PENERSTWO.
Jest twórcą cyklu rysunkowego „Tu mam taką rubrykę na rysunki” w Gazecie Wyborczej.
Współpracuje z galerią Stereo.
Laureat nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki „Spojrzenia” w 2009 roku.
Laureat nagrody „Paszport Polityki 2010″.

Kuratorem wystawy jest Michał Lasota.

Najnowszy film Wojciecha Bąkowskiego „Ćwiczenia dla prawdziwych przyjaciół” zaczyna się słowami pożegnania: „Dziękuję bardzo za uwagę i za pamięć”. Zawarty w tym zdaniu czarny humor niesie posmak czegoś definitywnego, ostatecznego. Bąkowski konstruując wystawę dba nie tyle o to by widz „zrozumiał” komunikat (zresztą niejednoznaczny i poetycki), co „przeczuł”, odniósł wrażenie, przestroił swoją wrażliwość.
Wystawa w BWA Zielona Góra zatytułowana „Przechowywanie wyjaśnień” składać się będzie także z kilku syntetycznych obiektów i instalacji, przywołujących drobne doświadczenia codziennego życia podniesione do rangi wydarzeń egzystencjalnych. Bąkowski radykalnie redukuje formę i treść swoich dzieł, oczyszcza język na rzecz wyrazistej struktury. Widz dostaje zatem do rozwikłania wielowątkową sytuację, którą mimo iż słów („wyjaśnień”) pada w niej niewiele, najodpowiedniej będzie z uwagą „przeczytać”. Odnajdzie wówczas świat zredukowany do kości, w którym dominujące: brak, pustka, nieobecność i samotność, przerywane są raz po raz uczuciem wspólnoty i bliskości. (tekst: Michał Lasota)


Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE

Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS  M. Borowy Sp. j.

Godziny otwarcia: wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17 | poniedziałek: nieczynne

GALERIA BWA | AL. NIEPODLEGŁOŚCI 19 | 65-048 ZIELONA GÓRA | TEL./FAX 68 325 37 26 | WWW.BWAZG.PL | BWA@BWAZG.PL

By


Readers Comments (0)