Propozycje

O co walczymy?

0 Comments

Jest to drugi system szynowego transportu miejskiego zlikwidowany w Polsce po 1989 roku, po Gliwicach, gdzie do niedawna kursowały tramwaje i zlikwidowano je.

Zielona Góra tworzy wraz z dwoma okolicznymi miastami 180-tysięczną aglomerację. Ale poruszać po niej można się jedynie tylko samochodem i autobusami. Kiedyś funkcjonowała też kolej, ale dziś pociągi kursują bardzo powoli i rzadko, na najbardziej oblężonej linii co 3 godziny, podczas gdy autobusy kursują co 20- 30 minut.

Centrum miasta Zielonej Góry jest odległe od dworca PKP o 2 kilometry. Największe osiedla mieszkaniowe- o 3 do 4 kilometrów. Do nich, od dworca PKP, prowadzi linia kolei miejskiej, zwana „linią szprotawską”. Ocalały od rozbiórki niewielki odcinek jeszcze jest przejezdny (ul. Wojska Polskiego- Al. Zjednoczenia), a w roku 2008 grupa entuzjastów organizowała tam przewozy drezynami.

Linia prowadzi w wykopach i tunelach pomiędzy najgęściej zaludnionymi dzielnicami miasta- os. Piastowskim, Słonecznym, Przyjaźni, Łużyckim, przechodzi mostem nad główną ulicą miasta- ul. Wojska Polskiego/Westerplatte i omijając centrum, dociera do dworca PKS, skąd, po zmianie kierunku jazdy, szynobusy mogły wjechać na siec kolejową PKP. Tory rozbierano w 2011 i 2012 roku.

Od ponad 12 lat walczymy o przywrócenie ruchu na tej linii. Mogłyby tu wjeżdżać pociągi podmiejskie, szynobusy. Wg naszych szacunków do momentu likwidacji linii wystarczały nakłady rzędu 3 mln złotych- to tyle co wydatki na polbruk do planowanego ciągu pieszo-rowerowego. Ona jest, tylko że konieczny jest podstawowy remont torów, wymiana zużytych szyn etc. Taki „standard”. Wówczas możliwe byłoby połączenie największego skupiska ludności w Zielonej Górze, czyli osiedli Łużyckiego, Piastowskiego, Słonecznego, Zacisze w zachodniej części miasta, z miastami satelickimi: Nową Solą, Sulechowem, Żarami, Głogowem.

Dziś kolej wokół miasta nie istnieje niemalże. Dzienny potok pasażerski między Opolem a Kędzierzynem- Koźle wynosi 6 tys. podróżnych. W porównywalnej pod względem ludności Zielonej Górze na trasie w kierunku Głogowa (porównywalnej demograficznie) są to wartości to kilkakrotnie mniejsze.

Majątek linii jaki został zlikwidowany wart jest ok. 220- 300 mln PLN. Jest to linia o parametrach premetra, metra naziemnego. Do likwidacjhi w 2011 r. jej stan techniczny pozwalał na przejazd pociągów jedynie z prędkością 10 km/h, choć po remoncie tej linii, nawet tylko pobieżnym, prędkość ta można by podnieść do 40 – 50 km/h co w zupełności by wystarczylo.

Przed wojną, od 1 października 1911 r. kursowała kolej podmiejska wewnątrz miasta, do dzielnicy Jędrzychów i wyjeżdżająca także poza miasto. Pociągi pasażerskie kursowały do 1946 roku.

By


Readers Comments (0)