reformy PKP » rozwijajmy turystykę » szybka kolej regionalna » transport

Nowe ceny biletów? 48 PLN za odcinek Zbąszynek- Świebodzin?

0 Comments

Zbąszynek. Wielki węzeł w zachodniej Polsce.

Zatrzymują się tu nawet pociągi do Berlina, z tym że wysiada z nich po 2- 3 osoby. Ze Zbąszynka po 17.05 nie dostaniemy się już nigdzie dalej w kierunku zachodnim, chyba że pociągami firmy PKP Intercity, które za 12-minutową podróż na trasie 22 km – na odcinku Zbąszynek- Świebodzin (pociągi te obsługują na tym odcinku wszystkie miasta na trasie) żądają aż 48 PLN za bilet w II klasie. Podróż do odległego o 75 km Rzepina- 38 minut podróży- to już wydatek 63 PLN.

Do Zielonej Góry dostaniemy się ze Zbąszynka np. za cenę 19 PLN za trwającą 46 minut podróż pokonującą 53 km i mającą 2 przystanki pośrednie. Średnia prędkość na trasie nieznacznie przekracza 60 km/h i to mimo wydatkowania 73,3 mln PLN na modernizację torów i budowę skrótu skracającego czas podróży o 30 minut. Trudno mówić o renesansie komunikacyjnym- Zieloną Górę łączą ze Zbąszynkiem ledwie 4 połączenia pociągów osobowych na dobę, z czego jedynie połowa wykorzystuje nowy tor skracający czas przejazdu.

Z tego powodu poranny pociąg ze Zbąszynka do Zielonej Góry nie jest skomunikowany z pierwszym pociągiem przyjeżdżającym rano z Poznania- po prostu pociąg do Zielonej Góry wyjeżdża wcześniej, jadąc trasą trwającą dłużej o około 30 % czasu podróży.

Rzepin- Świebodzin? Tylko 56 PLN za 24-minutową podróż pokonującą 53 km.

zebrał AF, 2013

By


Readers Comments (0)