Uncategorized

0 Comments

WERNISAŻ

Anna Szymanek – Forma i czas

Muzeum Ziemi Lubuskiej

al. Niepodległości 15

65-048 Zielona Góra

 

Wernisaż : środa, 3 II  2010, godz. 17.00

Czas trwania: 3 II – 10 III 2010

Kurator: Marta Gawęda

 

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza uprzejmie w środę, 3 lutego na wernisaż wystawy Anny SzymanekForma i czas.

 

Anna Szymanek obserwuje życie toczące się wokół, ale uważnie przygląda się swojej wyobraźni. Łączy bogactwo życia i bogactwo wyobraźni w obrazach i rysunku, w formach rzeźbiarskich, w całym swoim artystycznym życiu. Artystyczne dokonania Anny Szymanek posiadają ścisły związek z klasycznym rozumieniem funkcji sztuki, która ma być dla człowieka źródłem przyjemności i wzruszeń. W ten sposób pojmuje ona rolę własnej twórczości widząc w niej ponadto panaceum na kłopoty i trudności, jakie niesie życie.

Istotną częścią działalności Anny Szymanek jest organizowanie przez nią od wielu lat plenerów, które skupiają grono artystów z Polski i zagranicy, owocując ciekawymi realizacjami prezentowanymi na wystawach.

Na wystawie w Zielonej Górze artystka przedstawi swoje prace rzeźbiarskie, ale także rysunki, pastele i akryle.

 

Anna Szymanek urodziła się w 1937 r. w Starodworcach na Nowogródzkiej Ziemi. Studiowała w PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu w pracowni ceramiki prof. Julii Kotarbińskiej i pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego, gdzie w 1964 roku uzyskała dyplom.

Od ukończenia studiów bierze aktywny udział w życiu artystycznym. Wystawia indywidualnie (ok. 40 wystaw), uczestniczy w wystawach zbiorowych (ok. 200)., bierze udział w plenerach zagranicznych, międzynarodowych, ogólnopolskich (ok. 90). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień.

Prace artystki znajdują się w zbiorach w takich instytucji jak m. in.: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie, Muzeum w Müllrose (Niemcy), BWA w Szczecinie, Sieradzu, Gorzowie Wlkp., Kołobrzegu, ZG ZPAP w Warszawie, ZO ZPAP w Koszalinie, Urząd Miejski w Tychach, Mikołowie, Frankfurcie n/O (Niemcy), Rydze (Łotwa) oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

 

Kuratorem wystawy jest Marta Gawęda. Ekspozycja czynna do 10 marca 2010.

 

Wernisaż z udziałem Autorki odbędzie się w środę, 3 lutego 2010 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15.

 

 

By


Readers Comments (0)