Uncategorized

Dorota Chilińska, Andrzej Wasilewski – Bycie i czas – wersniaz 29 I, godz. 17.00 w MZL w Zielonej Górze

0 Comments

 
Wystawa dedykowana pamięci Ireny Bierwiaczonek

 

WERNISAŻ

Dorota Chilińska, Andrzej Wasilewski – Bycie i czas

Muzeum Ziemi Lubuskiej

al. Niepodległości 15

65-048 Zielona Góra

 

Wernisaż: piątek, 29 I 2010, godz. 17.00

Czas trwania: 29 I – 21 III 2010

Kurator: Leszek Kania

 

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza w piątek, 29 stycznia  o godz. 17.00 do Galerii NOWY WIEK na wernisaż wystawy Doroty Chilińskiej i Andrzeja Wasilewskiego Bycie i czas.

 

Wspólne realizacje Doroty Chilińskiej i Andrzeja Wasilewskiego w sposób bezpardonowy, krytyczny a zarazem refleksyjny odnoszą się do współczesnego świata. Twórcy sięgają po źródła powszechnie znane – mitologię, tradycję antyczną, biblijną. Kulturowe teksty, ich kody stają się podstawą do uniwersalnych analiz dotyczących natury ludzkiej. Swoją najnowszą wideoinstalację zatytułowaną „Bycie i czas” poświęcili miastu i jego mieszkańcom.

Według toruńskich artystów „miasto wraz z całym zaklętym w nim światem, a nawet pewnym niedostrzegalnym fragmentem epoki, jak każdy twór materialny ulega rozpadowi i staje się znowu, inne, nowe. Jego energia i potencjał ulegają wyczerpaniu i odradzają się powrotnie lub giną, rozpuszczając się w czasie.

            Nasza obecność, jestestwo są wpisane zarówno w miejsce, jak i czas i ściśle z nim powiązane. Tysiące czynności, z których składa się ludzkie życie odrywa nas myślami od tej ciążącej zależności i pozwala tworzyć owo ‘inne’, ‘nowe’. Człowiek pozostaje nieustający w trudzie zapisania swojej obecności. Jego twory, jego dzieła, ratują pamięć o nim, tworząc ciągłość wydarzeń, być może do jakiegoś kresu pamięci.”

 

Dorota Chilińska (ur. 1975) – zajmuje się sztuką wideo, tworzy także instalacje wideo (Wieża Babel czy Har-magedon), współautorka projektu „Error” z A. Wasilewskim.  Uzyskała dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (Zakład plastyki Intermedialnej) w pracowni prof. Wojciecha Bruszewskiego w 2002 r.

Andrzej Wasilewski (ur. 1975) dyplom uzyskał w 2000 r. na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Konstruuje elektroniczne obiekty/instalacje, tworzy wideo, generuje i nagrywa dźwięki, maluje i rysuje.

Prace obojga artystów prezentowane były w ramach wystaw indywidualnych w Polsce oraz podczas prezentacji zbiorowych m.in. w Niemczech, Japonii, Szwecji, czy na Litwie.

 

Kuratorem wystawy czynnej do 21 III br. jest Leszek Kania.

 

Wernisaż z udziałem Autorów odbędzie się w piątek, 29 stycznia br. o godz. 17.00 w Galerii NOWY WIEK, w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15.

 

By


Readers Comments (0)