Uncategorized

Fw: Franciszek Maśluszczak – Malarstwo i rysunek – MZL, wernisaż – środa 13 I , godz. 17.00 – Muzeum Ziemi Lubuskije w Zielonej Górze

0 Comments

Franciszek Maśluszczak – Malarstwo i rysunek

Muzeum Ziemi Lubuskiej

al. Niepodległości 15

65-048 Zielona Góra

 

Wernisaż: środa, 13 I 2010, godz. 17.00

Czas trwania: 13 I – 21 III 2010

Kurator: Marta Gawęda

 

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze uprzejmie zaprasza w najbliższą środę,   13 stycznia  o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Franciszka Maśluszczaka  Malarstwo i rysunek.

 

Twórczość Franciszka Maśluszczaka jest jednym z ciekawszych zjawisk polskiej sztuki współczesnej, przez krytyków zaliczana do nurtu metaforycznego. Prace artysty cechuje łatwo rozpoznawalna stylizacja. Maluje i rysuje postacie ludzkie ukazane na tle odrealnionego krajobrazu i architektury, snując artystyczne opowieści z pogranicza świata rzeczywistego i fantastyki. „Z wrodzoną sobie życzliwością zaprasza każdego i dyskretnie oprowadza po świecie ludzkiego życia – czasami szczęśliwego, czasami bolesnego, a czasami po prostu śmiesznego”.

 Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zobaczymy około 80 prac (obrazów akrylowych, akwarel i rysunków) ze zbiorów prywatnych artysty. Prezentacja to swoista podróż do krainy wyobraźni artysty, „opisującego z prostotą, wnikliwością, wielką życzliwością i z niezwykłą urodą świat ludzkich spraw”.  

 

Franciszek Maśluszczak urodził się 21 stycznia 1948 roku w Kotlicach koło Zamościa. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom w 1974 roku. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę.

Jest autorem ilustracji do książek dla dorosłych i dzieci oraz projektuje okładki i plakaty. Współpracuje z wydawnictwami i pismami społeczno-kulturalnymi, m. in. z „Literaturą”, „Polityką”, „Rzeczpospolitą”.

Wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, jest członkiem Rady Artystycznej w ZPAP oraz Komisji Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Prace artysty wystawiane są na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, a także znajdują się w zbiorach licznych muzeów.

Kuratorem wystawy czynnej do 21 III br. jest Marta Gawęda.

 

Wernisaż z udziałem Autora odbędzie się w środę, 13 stycznia br. o godz. 17.00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15.

 

By


Readers Comments (0)