pałac » Pałac w Zatoniu » pałace i zamki » turystyka » zatonie

Pałac jako regionalne centrum kultury i sztuki

0 Comments

W wielu polskich miejscowościach znajdują się rozległe kompleksy pałacowe i zamki. Tylko w nielicznych przypadkach powrócili dawni przedwojenni właściciele tych posesji, obchodzący zakaz wykupu bezpośredniego zakupu polskiej ziemi przez obcokrajowców poprzez tworzenie spółek które mogą zakupić takie nieruchomości. Wbrew powszechnym obawom, ich pojawienie się nie spowodowało zagrożenia, a raczej stworzyło realną szansę odtworzenia na ogół zrujnowanych zabytkowych obiektów.

Jednakże problemem jest zagospodarowanie obiektów, których dawni właściciele nie kwapią się do powrotu i odbudowy rodowego dziedzictwa. Niemal każdy polski powiat czy miasto ma jakąś siedzibę magnacka, książęcą, czy też zamek. Jak je wykorzystać z pożytkiem dla regionu? Pomysł nadszedł z zachodu Europy- tamtejsze dawne siedziby arystokratyczne zostały przekształcone na centra kulturalne. Tutaj są muzea, wystawy, odczyty, koncerty. Albo ekskluzywne hotele.

To może być pomysł dla podzielonogórskich pałacy w Zaborze, Przytoku, Bojadłach. Jakiś czas temu jeden z zielonogórskich studentów rozpoczął pracę magisterską o możiwości odbudowy pałacu w Zatoniu (na zdjęciu sprzed II wojny). Także funkcja kulturalna może być jedną z opcji na jego wykorzystanie.

Niemieckie przykłady z sąsiedniej Brandenburgii
http://www.schlosshotels-brandenburg.de/viewer.html
http://www.schlosstheater-rheinsberg.de/

http://kulturportal.maerkischeallgemeine.de/cms/list/71669/DE/?page=1

By


Readers Comments (0)