archeologia » historia. » skansen archeologiczny » starożytności » świdnica

Zróbmy skansen archeologiczny w Świdnicy!

0 Comments

Pochodzę z Zielonej Góry i ostatnio pisałem w czasopiśmie Puls o tutejszych muzeach. Muzeum – skansen w Ochli pominąłem, a powinienem. Mam wrażenie że podzielonogórska gmina nie wykorzystuje potencjału turystycznego. Jeśli bym był na miejscu tych ludzi, to dwoiłbym się i troił by wokół muzeum archeologicznego powstał skansen archeologiczny, jakś rekonstrukcja wioski/ osady sprzed tysięcy lat. Przecież to byłoby ogromną atrakcją turystyczną, taką jak Biskupin. Zresztą w kraju powstają kolejne „Biskupiny”: http://www.muzeum.krosno.pl/troja/skansen5.htm

Obecnie realizowane w Polsce to:
1. „Karpacka Troja” w Trzcinicy
2. Rekonstrukcja faktorii handlowej z okresu rzymskiego w Pruszczu Gdańskim
3. Rekonstrukcja grodziska w Lądzie w Wielkopolsce
4. Rekonstrukcja grodziska na Wolinie
5. Na górze Birów w Podzamczu (woj. śląskie)
6. rekonstrukcja grodu na Zawodziu w Kaliszu.
7. Rezerwat archeologiczny na ostrowiu Tumskim

(wg forum Archeologii Zawodowej, www.archeologiczne.fora.pl/ )

Nie trzeba rekonstruować czegoś nieciekawego, co było w tym miejscu, można tutaj zrekonstruować gród z innego miejsca w Polsce, albo jakiś już odkryty gród z tego regionu Polski. Po prostu zrobić to na jakimś wolnym terenie, może w jakiejś okolicy muzeum, gdzieś w bardziej górzystej części Świdnicy. Nie liczy się tyle dokładność historyczna , aby lokalizacja była taka sama jak kiedyś, ale po prostu- biznes.Mamy to Muzeum Archeologiczne, pora się za to wziąć i rozwijać wokół tego ów park archeologiczny. Gdzie indziej to świetne atrakcje, u nas sprawa nieznana. Można to sfinansować z funduszy europejskich, np. w Trzcinicy zrobiono to z mechanizmu norweskiego kosztem 13 mln PLN.

Karpacka Troja – hasło z encyklopedii Wikipedia: – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.

Pomysłodawcą projektu budowy skansenu w Trzcinicy jest Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego, wieloletni badacz grodziska. Obiekt powstał w latach 2007-2009 dzięki wsparciu Mechanizmu Finansowego EOG udzielonego w ramach projektu Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy – atrakcją turystyczną regionu. Kwota przyznanego przez MF EOG dofinansowania wyniosła 1 747 086 euro. Pozostałą część kosztów pokrył Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oraz samorządy lokalne.

Karpacka Troja to połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wiosek otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także pawilon wystawowy z salą ekspozycyjną, salą konferencyjną, salą edukacyjną dla dzieci, „Salką Małego Odkrywcy” przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane będą potrawy przygotowane w oparciu o dawną sztukę kulinarną.

Otwarcie Skansenu zaplanowane było na lipiec 2010 r., jednakże ze względu na powódź, która nawiedziła region w czerwcu 2010 r. i dotkliwe zniszczenie obiektu inaugurację działalności placówki przełożono na drugą połowę czerwca 2011 r.

Karpacka Troja z powietrza podczas budowy

Historia skansenu

 • 1991-1997, 2005-2009 – badania wykopaliskowe
 • 1998 – narodziny pomysłu zorganizowania skansenu
 • 1999 – podjęto formalne starania zmierzające do utworzenia w Trzcinicy skansenu archeologicznego jako oddziału Muzeum Podkarpackiego w Krośnie
 • 2000-2005, 2008, 2009 – wykupywanie działek pod skansen
 • 2003 – uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu skansenu
 • 2004 – przygotowanie projektu naukowego skansenu
 • 2004-2005 – przygotowanie dokumentacji technicznej
 • 2005 – uzyskanie pozwolenia na budowę i przygotowanie wniosku do MF EOG wraz z załącznikami
 • 10 listopada 2006 – Komitet MF EOG w Brukseli wydał pozytywną decyzję odnośnie przyznania dofinansowania dla projektu budowy skansenu
 • 13 marca 2007 – podpisanie umowy na dofinansowanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Październik 2007 – rozpoczęcie budowy
 • Październik 2009 – zakończenie budowy
 • Listopad 2009 – czerwiec 2010 – wyposażenie obiektu i aranżacja wystawy
 • 4 czerwca 2010 – zniszczenie obiektu przez powódź
 • 5 czerwca 2010 – początek prac mających na celu usunięcie skutków powodzi
 • 24-25 czerwca 2011 – otwarcie skansenu

By


Readers Comments (0)