0 Comments
Gospodarka odpadami – mniej śmieci – więcej oszczędności
Obecne prawo umożliwia wprowadzenie efektywnego systemu gospodarki odpadami w Polsce, którego głównymi elementami powinny być: ograniczanie powstawania odpadów, selektywna zbiórka i kompostowanie odpadów oraz bezpieczne składowanie pozostałych odpadów. Konieczne działania to: urealnienie ilości wytwarzanych odpadów komunalnych, wzmocnienie egzekucji przepisów oraz uszczelnienie kontroli systemu gospodarki odpadami, podniesienie opłaty za składowanie odpadów (zwiększy zachętę do selektywnej zbiórki), określenie standardów dotyczących selektywnej zbiórki odpadów, opracowanie i wdrożenie krajowego programu budowy kompostowni i promocji kompostowania przydomowego, wzmocnienie roli edukacji ekologicznej i promocji. Przyjęta nowelizacja doprecyzowała natomiast obowiązki gmin w zakresie selektywnej zbiórki odpadów ale konieczne będzie wzmocnienie egzekucji tych nowych przepisów przez Inspekcję Ochrony Środowiska.
Spalanie odpadów jest metodą najbardziej kosztowną i mogącą szkodliwie oddziaływać na zdrowie i środowisko – Zieloni Liberałowie będą działać na rzecz przeprowadzania analizy pełnych kosztów i korzyści (z uwzględnieniem efektów zewnętrznych) alternatywnych metod zagospodarowania odpadów. Tylko w oparciu o dokonanie takiej analizy możliwe jest wybranie systemu gospodarki odpadami najbardziej efektywnego ekonomicznie i najmniej szkodliwego dla zdrowia i środowiska.
ENERGETYKA
Polityka energetyczna państwa powinna opierać się na dwóch priorytetowych obszarach: efektywne wykorzystanie energii (czyli jej oszczędzanie) oraz odnawialne źródła energii.
Rozwój energetyki odnawialnej może nastąpić dzięki stopniowemu ograniczaniu subwencjonowania energetyki opartej na zasobach kopalnych (w szczególności węgla kamiennego) i wykorzystaniu uwolnionych środków na wsparcie wchodzących na rynek nowych technologii OZE do momentu osiągnięcia przez nie pozycji konkurencyjnej.
Polska nie potrzebuje nowych źródeł energii – potrzeby energetyczne kraju należy w najbliższych latach realizować poprzez inwestycje w oszczędzanie energii oraz rozwój OZE. Najtańszą energią jest energia niewyprodukowana – dlatego postulujemy przede wszystkim systemowe promowanie rozwiązań energooszczędnych. Tak jak w całej gospodarce, również w sektorze energii sprzeciwiamy się monopolom, dlatego popieramy tworzenie małych, tanich i bezpiecznych elektrowni opartych o odnawialne źródła energii, zamiast wielkich i drogich elektrowni tradycyjnych i jądrowych. Małe i średnie lokalne elektrownie to także tworzenie setek tysięcy lokalnych, trwałych miejsc pracy.
Opowiadamy się za wycofaniem się z planów tworzenia w Polsce energetyki atomowej. Przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Polsce przemawiają m.in. następujące fakty:
By admin