Propozycje

Tramwaj dwusystemowy po torach kolejowych

0 Comments

Konsultanci jakich wynajęło tutejsze MZK dla poprawy jakości transportu miejskiego zaproponowali duobusy (z napędem hybrydowym), dużo bardziej skomplikowane technicznie niż klasyczny tramwaj dwusystemowy- np. najprostszy standardowy wagon motorowy (szynobus) z dodanymi lusterkami i dzwonkiem tramwajowym celem obsługi ruchu miejskiego, jaki kursuje we wschodnioniemieckim Zwickau, niedaleko polskiej granicy.
W tym mieście dokonano nader skomplikowanej rewolucji, wprowadzono system tramwaju dwusystemowego, wykorzystującego tory kolejowe oraz torowiska tramwajowe. Od kilku lat pociąg – spalinowy autobus szynowy wjeżdża na wąskotorową sieć tramwajową korzystając z tzw. trzeciej szyny by pokonać różnice rozstawu toru. W Zielonej Górze jest takie udziwnienie zbyterczne, tory mają ten sam rozstaw.
System tramwaju dwusystemowego jest standardem w tych miastach Europy Zachodniej, gdzie dworzec kolejowy z różnych przyczyn jest daleko od centrum miasta. Umożliwia on wprowadzenie bezpośrednich połączeń kolei miejskiej do centrum miasta, czyli wykorzystania dogodnego położenia linii kolejowych w tkance miejskiej, i jednocześnie pozwala wprowadzić bezprzesiadkowe relacje do centrów tych miejscowości.
Audytorzy i konsultanci, których u nas wynajęto, powinni byli na pierwszym miejscu wymienić te systemy, które notabene okazały się ogromnym sukcesem finansowym i przywróciły dochodowość wielu liniom kolei podmiejskiej. Rozumiem że w Polsce jeszcze tych systemów nie ma, ale skoro są dość popularne w krajach byłego NRD i powstają w Czechach (Liberec, Most, Ostawa), to może powinny wreszcie zawitać do Polski?
Strona autora o tramwajach dwusystemowych
Oto proponowane artykuły na ten temat:

By


Readers Comments (0)