Uncategorized

Fantazje Zielonogórskie

0 Comments

Fantazje Zielonogórskie
antologia opowiadań fantastycznych
tom 1

Nasze miejskie fantazje
Pomysł wydania zbioru opowiadań fantastycznych inspirowanych Zieloną Górą (jej przeszłością, teraźniejszością bądź przyszłością) pojawiał się w toczonych w Zielonogórskim Klubie Fantastyki Ad Astra dyskusjach od kilku lat. Chcieliśmy aby powstawały teksty budujące metafizykę naszego miasta, jego odbicie w fikcji, nasze Macondo…
W tym roku myśl oblekła się ciałem. Ogłosiliśmy (ZKF Ad Astra) w marcu 2011 r. ogólnopolski konkurs literacki, a we wrześniu trzymaliśmy już książkę w drżących z emocji i dumy rękach. Na konkurs nadeszło ponad 40 prac z całej Polski, z których 11 tekstów znalazło się w antologii. Selekcji prac dokonało jury w składzie: dr hab. Bogdan Trocha (Uniwersytet Zielonogórski), Krzysztof Koziołek (pisarz, regionalista) i Maciej Dobrowolski (ZKF Ad Astra). Chcielibyśmy aby konkurs odbywał się co roku i aby co roku o kolejny tomik rozrastała się biblioteczka zielonogórskich fantazji, marzeń i koszmarów.


            Jak napisał we wstępie do antologii Waldemar Gruszczyński, prezes ZKF Ad Astra: Czasem myślę, że żyjemy w mieście podwójnym. Chodzimy po deptaku, wśród cukierkowych kamienic, wokół Ratusza, zaglądamy w witryny naszego miasta i nie wiemy, że pod naszymi stopami płynie smolista rzeka czasu przeszłego, nieopowiedzianych historii. Zapomniany Grünberg, Zielona Góra niedokonana.


            W antologii znalazło się 11 finałowych prac:
– Monika Glibowska Śmierć zielonego jokera
– Magdalena Herbert Dziedzictwo
– Małgorzata Kobylak (utwór bez tytułu)
– Czesław Markiewicz Jaskółcza – Ogrodowa Brunatny zapach kamfory
– Igor Myszkiewicz Bezpowrotnie
– Robert Narkun Dziedzictwo Beuchelta
– Michał Organiściak Pradzieje Góry Zielonej
– Konrad Rataj Nie jestem stąd
– Alfred Siatecki Będzie koniec świata w Grünbergu
– Sławek Stawarczyk Podróż
– Andrzej Janion Baśń o starym winie – fragment dramatu o powstaniu miasta Zielonej Góry



Nagrodę Grand Prix zdobyło opowiadanie Małgorzaty Kobylak.


Zamieszczone w tomie opowiadania reprezentują pełną paletę konwencji szeroko rozumianej fantastyki – od klasycznej science fiction, fantasy, horroru aż po realizm magiczny. Ideą jest, aby konkurs literacki i będąca jego efektem antologia stała się wydarzeniem corocznym. Aby każdy kolejny rok owocował kolejnym tomem fantastycznych opowiadań, tworząc rozrastającą się biblioteczkę zielonogórskich fantazji, marzeń i koszmarów.
            Pierwszy tom antologii zadedykowany jest pamięci zmarłego Jerzego Sulisławskiego, znawcy i pasjonata literatury fantastycznej, wieloletniego członka ZKF Ad Astra, naszego przyjaciela.
Pomysłodawcą, organizatorem konkursu i wydawcą antologii jest Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra. Książkę wydano przy współpracy Fabryki Reklamy IBI i Galerii Twórców Galera. Projekt okładki i ilustracje do umieszczonych w antologii utworów wykonał Igor Myszkiewicz.


„Fantazje Zielonogórskie” można nabyć w księgarni „Zielone Wzgórza” przy ul. Bohaterów Westerplatte 16 lub wysyłkowo (kontakt przez email: adastra@adastra.zgora.pl). Cena: 10 zł.
 
 
więcej informacji:
 
Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra
www.adastra.zgora.pl
adastra@adastra.zgora.pl
tel. 601 283 526 (Waldemar Gruszczyński, prezes ZKF Ad Astra)

 
 

By


Readers Comments (0)