Uncategorized

zaproszenie do współpracy

0 Comments

Szanowni Państwo, pozwoliłem sobie wysłać do mieszkańców Zielonej Góry poniższy list, mam nadzieję, że również Państwo, poprzez swoje środki przekazu, przyczynią się do rozpropagowania naszego pomysłu. Mam nadzieję, że wspólnie zrealizujemy coś ważnego. Serdecznie pozdrawiam.Wojciech Kozłowski

Drodzy Mieszkańcy Zielonej Góry!

Galeria BWA w Zielonej Górze, oprócz bycia miejscem kontaktu z najciekawszymi zjawiskami w polskiej sztuce, chce być także przestrzenią rozmowy i budowania nowych jakości dla naszego Miasta. Od dłuższego czasu toczy się dyskusja, dotycząca sposobu funkcjonowania centrum a szczególnie deptaka. . Chcemy się do niej włączyć i dlatego zaprosiliśmy do Zielonej Góry dra Krzysztofa Nawratka z Uniwersytetu w Plymouth, urbanistę, architekta, teoretyka problemów przestrzeni miejskiej.

W dniach 16-27 października 2011 będzie gościł u nas ze swoimi 22 studentami, aby zebrać jak najwięcej materiału do pomysłów na różnego rodzaju projekty uatrakcyjniające nasze miasto, ułatwiające w nim życie, spełniające Państwa postulaty dotyczące jego funkcjonowania. Z tego względu zależy nam na Państwa uczestnictwie w spotkaniach z naszymi gośćmi po to, aby wiedzieli, jakiego rodzaju problemy chcieliby Państwo rozwiązać, co zmienić, co ulepszyć, jak spowodować, by życie w mieście było dla nas wszystkich lepsze. Tylko poprzez bezpośredni kontakt z Państwem będą mogli dowiedzieć się, co tak naprawdę jest dla nas ważne.

Krzysztof Nawratek napisał w swoim tekście dotyczącym tej wizyty: “ jest zapewne pytaniem, które wielu z mieszkańców Zielonej Góry zadało sobie, gdy usłyszeli, że jacyś studenci z Wielkiej Brytanii przylatują i będą zastanawiali się nad przyszłością ich miasta.(…)Nie przyjeżdżamy z „cywilizowanego Zachodu” by pouczać „młodszych braci ze Wschodniej Europy”, nie przyjeżdżamy by się wymądrzać, nie przywozimy gotowych rozwiązań w teczkach. Przywozimy nasze różnorodne doświadczenia, umiejętności, bagaż kultury, wiedzę, ale przede wszystkim przywozimy naszą obcość, ciekawość świata, chęć zrozumienia i nauki.(…)Efekty naszej pracy zostaną przedstawione mieszkańcom Zielonej Góry. I tak naprawdę, wtedy rozpocznie się najważniejszy proces. To od mieszkańców miasta będzie zależało, co stanie się dalej, jaki sens będzie miała nasza praca. Dostaną oni około dwudziestu różnych pomysłów, strategii, wizji. Żadna z tych wizji nie będzie rościć sobie pretensji do bycia ostateczną, najlepszą, jedyną. Każda z nich będzie widziała Zieloną Górę z określonej, wybranej, jednostkowej perspektywy. Każda z nich, i wszystkie one mogą stać się podstawą dyskusji i decyzji, których nie będą podejmowali obcy, lecz tylko i wyłącznie mieszkańcy Zielonej Góry.

To od nich zależy, czy będą chcieli – choćby na chwilę – spojrzeć na swoje miasto oczami Innych, i tylko od mieszkańców Zielonej Góry zależy czego się z tego spojrzenia o swoim mieście dowiedzą.”

Zapraszamy Państwa do rozmowy, dyskusji, pytań. Jesteśmy wraz z gośćmi do dyspozycji przez cały ich pobyt u nas, ale dwie daty będą ważniejsze – 18 października o godzinie 18.00 zapraszamy wszystkich do galerii BWA na spotkanie robocze, na którym studenci chcieliby posłuchać Państwa życzeń i pomysłów, 25.10. o 18.00 chcielibyśmy podsumować tę część projektu wykładem Krzysztofa Nawratka „Co zrobić z miastem – próba”.

Zapraszamy codziennie do galerii w dniach 17-25.10. – z przyjemnością spotkamy się z Państwem, być może także chcieliby Państwo pokazać naszym gościom jakiś ważny i ciekawy fragment Zielonej Góry.

Przez cały rok akademicki studenci będą pracować nad swoimi projektami. Efekt końcowy chcielibyśmy zaprezentować w formie książki oraz, we wrześniu 2012 w formie wystawy w galerii BWA, pokazującej wszystkie projekty.

Mamy nadzieję, że dla dobra wspólnej sprawy włączą się Państwo do naszych działań.

W październiku 2011 zapraszamy także na wystawy:

07.10 o 18.00 Elżbieta Prusinowska „Ellementy” – malarstwo

14.10 0 19.00 Ewa Zarzycka „Błędy w sztuce”, rysunki, obiekty, video, performance
Jeśli nie chcesz otrzymywać materiałów promocyjnych od galerii BWA w Zielonej Górze możesz zrezygnować wysyłając pusty e-mail na ten adres w temacie umieszczając: NIE

Galeria BWA jest finansowana przez Urząd Miasta Zielona Góra
Patronat medialny: TVP Gorzów Wielkopolski, ZielonaGora24.tv
Sponsor: P. W. Fast Sp. z o. o.
Specjalne podziękowania dla: Zielona Jadłodajnia, Apartamenty na Placu Słowiańskim, Drukarnia FORTIS  M. Borowy Sp. j.

Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne | wtorek: 10-15 | środa-piątek: 11-17 | sobota: 12-18 | niedziela: 11-17

GALERIA BWA | AL. NIEPODLEGŁOŚCI 19 | 65-048 ZIELONA GÓRA | TEL/FAX 68 325 37 26 | WWW.BWAZG.PL | BWA@BWAZG.PL

By


Readers Comments (0)